Ceļā uz jaunu auto: Līzings vai kredīts - kurš izdevīgāks?

Procentu likmes, īpašumtiesības, ceļojumu ierobežojumi, apdrošināšanas prasības un vēl… Laiks salīdzināt!

Ceļā uz jaunu auto: Līzings vai kredīts - kurš izdevīgāks?

Kad domājam par jauna auto iegādi un sapņu modelis jau izvēlēts, visbiežāk seko nākamais jautājums – auto kredīts vai līzings? Abām iespējām ir savas priekšrocības un izpratne par galvenajām atšķirībām ļaus pieņemt pārdomātu un gudru lēmumu.

Procentu likmes, īpašumtiesības, ceļojumu ierobežojumi, apdrošināšanas prasības un vēl… Laiks salīdzināt!

Zemākas procentu likmes salīdzinājumā ar īpašumtiesībām 

Auto kredīta un līzinga galvenā atšķirība ir procentu likmes smagumā – auto līzinga likmes ir ievērojami zemākas, kas var šķist pievilcīgākais risinājums ikmēneša maksājumu plānošanā. Tomēr svarīgi ņemt vērā, ka šajā gadījumā Tu nekļūsti par automašīnas faktisko īpašnieku.

Savukārt auto aizdevums ļauj pakāpeniski palielināt kapitālu transportlīdzeklī, kas var būt īpaši izdevīgi, ja plāno automašīnu lietot ilgāku laiku vai īpašumtiesības tomēr ir prioritāte.

Ceļošanas un nobraukuma ierobežojumi + apdrošināšanas prasības

Viens no būtiskākajiem apgrūtinājumiem, iegādājoties auto līzingā, ir ceļošana uz ārzemēm – lai to darītu, Tev no aizdevēja vai līzinga kompānijas būs jāsaņem atļauja. Tāpat biežākajos gadījumos viens no līzinga galvenajiem nosacījumiem ir obligāta KASKO apdrošināšanas iegāde, kas, lai arī sniegs papildu drošību un sirdsmieru, sastādīs arī papildu izmaksas. 

Svarīgs punkts ir arī nobraukuma ierobežojumi – mazāks nobraukums garantēs lielāku auto nākotnes vērtību un vienlaikus mazāku ikmēneša līzinga maksājumu. Izklausās labi, taču izrēķināt potenciālo nobraukumu, piemēram, piecu gadu periodam, var būt izaicinājums, jo jāspēj objektīvi izvērtēt savus braukšanas paradumus. Ja līzinga termiņa laikā līgumā noteiktais kilometru skaits tiks pārsniegts, auto tirgotājam pie auto pieņemšanas būs tiesības aprēķināt soda naudu par katru nobraukto kilometru virs līgumā noteiktā.

EURIBOR likmes un izmaksu salīdzinājums

Papildu pamata procentu likmei, automašīnas līzingā parasti ietverta arī EURIBOR likme, kas var mainīties atkarībā no tirgus apstākļiem. Šobrīd EURIBOR likmes ir salīdzinoši augstas, kas jāņem vērā, izvērtējot auto līzinga izmaksas.

Savukārt auto aizdevumiem parasti ir fiksētas procentu likmes (visbiežāk 7-9%), kas nodrošina lielāku stabilitāti un paredzamību ikmēneša maksājumos.

Izmaksu salīdzināšana

Un tagad visu vienkāršāk! Auto līzings ietver bāzes procentu likmes un EURIBOR likmes kombināciju. Tipiskam auto līzingam tā būs 2,9% bāzes procentu likme + EURIBOR. Savukārt auto kredītiem parasti ir augstākas kredīta likmes, kas svārstās no 7 līdz 9%, taču tiem netiek piemērotas nekādas papildu likmes.

Lai arī līzinga procenti izklausās krietni zemāki, svarīgi ņemt vērā visas kopējās izmaksas, kas beigās var sastādīt līdzīgu vai pat augstāku summu par aizdevumu.

Tad līzingu vai kredītu?

Izvēloties starp auto kredītu un auto līzingu, būtiski rūpīgi izvērtēt savas vajadzības, prioritātes un finansiālo situāciju. Automašīnas līzings var nodrošināt zemākas procentu likmes un lielāku finansiālo elastību, taču tam ir ceļošanas ierobežojumi un obligāta KASKO apdrošināšana. Savukārt automašīnu aizdevumi piedāvā īpašumtiesības un kapitāla palielināšanas iespējas, bet ar krietni augstākām procentu likmēm.

Iegādājoties lētu un ne sevišķi jaunu auto, līzinga un kredīta salīdzinājumam jāpievērš divtik liela uzmanība. Ja izvēle ir kritusi uz jaunu vai mazlietotu auto, kura izmaksas pārsniedz 25 000 eiro slieksni, līzings būs finansiāli izdevīgākais un gudrākais variants.

 kredits-vai-lizings-salidzinajums 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu