Budžeta plānošana - kas Tev jāzina?

Budžeta plānošana ir būtiska finanšu pārvaldības prakse, kas palīdz indivīdiem, ģimenēm un uzņēmumiem sasniegt finansiālo stabilitāti un īstenot finansiālos mērķus. Tas ir process, kurā tiek noteikti ienākumi, izdevumi un investīcijas noteiktā laika periodā, lai sasniegtu noteiktus finansiālos rezultātus. Šajā rakstā noskaidrosim, kāda ir budžeta plānošanas nozīmē un kā to veikt efektīvāk.

Budžeta plānošana - kas Tev jāzina?

Kāpēc ir jāveido budžets?

Personīgā budžeta plānošana un arī ģimenes budžeta plānošana ir svarīgs un nepieciešams solis, lai sasniegtu finansiālo stabilitāti un attīstītu pozitīvu attieksmi pret savām finansēm. Bet kāpēc ir jāplāno savs budžets?

 1. Finanšu līdzekļu pārvaldība -  budžeta plānošana ļauj Tev izprast, kur tiek tērēti Tavi naudas līdzekļi un noskaidrot kādas ir Tavas finanšu prioritātes. Šāda plānošana palīdz izvairīties no liekiem tēriņiem, impulsīviem vai neapdomīgiem izdevumiem.
 2. Kontrole pār finanšu līdzekļiem -  ar budžeta plānošanu Tu vari noteikt, cik daudz vari atļauties tērēt katrā kategorijā, un pārraudzīt, vai Tu tuvojies saviem finanšu mērķiem vai tieši pretēji - attālinies. Tas palīdz saglabāt kontroli pār savām finansēm un novērst pārspriegumus.
 3. Finanšu disciplīna - plānošana iedrošina regulāri sekot līdzi saviem ienākumiem un izdevumiem, tādējādi veicinot finansiālo disciplīnu. Ar regulāru budžeta plānošanu un analīzi, Tu apzināsies savus tēriņu paradumos un spēsi veikt izmaiņas, ja nepieciešams.
 4. Naudas līdzekļu ietaupīšana - ar budžeta plānošanu Tu vari izveidot ietaupījumu plānus un noteikt, cik daudz vari katru mēnesi atlikt uzkrājumos. Tas ļaus sasniegt ilgtermiņa mērķus, piemēram, iegādāties māju, ceļot vai izglītoties, un saglabā finansiālo drošību.
 5. Samazina finansiālo stresu -  neparedzēti rēķini vai nepietiekami ienākumi var izraisīt finansiālu stresu. Budžeta plānošana palīdz izvairīties no šādām situācijām, jo Tu zināsi, ka esi sagatavojis drošības spilvenu, un tiksi galā ar neparedzētām situācijām.
 6. Palīdz sasniegt finansiālos mērķus - galvenais iemesls, kāpēc cilvēki veic budžeta plānošanu, ir, lai sasniegtu savus finansiālos mērķus. Budžeta plānošana sniedz rīkus un struktūru, lai sasniegtu šos mērķus, neatkarīgi no tā, vai tie ir saistīti ar izglītību, ceļošanu, ietaupījumiem vai pensijas fondu.

Kā sākt budžetu plānošanu?

 1. Ienākumu un izdevumu analīze -  Pirms sāc plānot budžetu, ir svarīgi saprast, cik daudz naudas Tu iegūsti katru mēnesi un kur tiek tērēti šie līdzekļi. Šajā posmā detalizēti apkopo visus ienākumus, tostarp algu, piemaksas, investīcijas, pabalstus utt., kā arī visus izdevumus, ieskaitot rēķinus, ēdienu, dzīvesvietas izmaksas, izklaides un citus ikdienas tēriņus.
 2. Izstrādā budžeta plānu -  pamatojoties uz savu ienākumu un izdevumu pārskatu, izveido budžeta plānu, kurā noteiksi, cik daudz vari atļauties tērēt katrā kategorijā. Piemēram, nosaki, cik daudz vari tērēt par ēdienu, transportu, izklaidi, kredītu maksājumiem utt. Ņem vērā arī neparedzētus izdevumus.
 3. Seko līdzi savam budžetam - ikdienas, iknedēļas vai ikmēneša izmaiņas var ietekmēt Tavu finansiālo situāciju. Tāpēc regulāri pārskati savu budžetu, lai pārliecinātos, ka esi uz pareizā ceļa, un, ja nepieciešams, veic korekcijas.
 4. Drošības spilvena izveide -  budžeta plānošana ne tikai palīdz kontrolēt izdevumus, bet arī veicina ietaupījumu veidošanu. Savā budžetā ieteicams iekļaut sadaļu, kas paredzēta ietaupījumiem un ārkārtas situācijām, piemēram, negaidītiem medicīniskiem rēķiniem vai automašīnas remontiem. Par drošības spilvenu un tā nepieciešamību vairāk lasi lasi Altero sagatavotajā rakstā - Drošības spilvens - kāpēc to vajag?
 5. Neaizmirsti par ilgtermiņa mērķiem - budžeta plānošana ir ilgtermiņa process, un tā mērķis ir nodrošināt finansiālo drošību, lai sasniegtu savus mērķus. Paturi prātā savus ilgtermiņa mērķus, piemēram, nopirkt māju, atmaksāt kredītkartes parādus vai saglabāt pietiekami daudz naudas pensijas fondā.

Budžeta plānotājs - aplikācija

Budžeta plānošanā noder aplikācijas, kas var būt lielisks palīgs, lai sekmīgi pārvaldītu finanses un izveidotu ilgtermiņa finanšu mērķus. Aplikācijas var būt noderīgas, jo tās piedāvā dažādas funkcijas, kas padara finanšu pārvaldību efektīvāku, ērtāku un arī ātrāku. Kāpēc Tev vajadzētu lietot budžeta aplikācijas?

 • Automātiska izdevumu un ienākumu reģistrēšana - daudzas aplikācijas ļauj automātiski savienot bankas kontus un kredītkartes, lai reģistrētu visus ienākumus un izdevumus. Tas ievērojami atvieglo informācijas iegūšanu un nodrošina precīzus datus budžeta plānošanai.
 • Kategorizācija un analīze - aplikācijas bieži vien ļauj kategorizēt izdevumus atbilstoši dažādiem parametriem, piem., ēdiens, transports, izklaides utt. Tādējādi Tu vari skaidri redzēt, kur tiek tērēti Tavi naudas līdzekļi, un, ja nepieciešams,  veikt kādas izmaiņas.
 • Mērķu izvirzīšana un analīze - dažas aplikācijas piedāvā iespēju uzstādīt ilgtermiņa finanšu mērķus, piemēram, ietaupīt noteiktu summu uz nākamajām brīvdienām vai iegādāties kādu lielāku pirkumu (piem. automašīnu, mājokli u.c.). Aplikācijas var arī palīdzēt sekot progresam un snieg motivāciju uzstādīto mērķu sasniegšanai.

Ja meklē piemērotas budžetēšanas aplikācijas, tad šeit atradīsi 6 budžetēšanas aplikācijas pāriem. Savukārt, vairāk informācijas par TOP 5 personīgajām finanšu aplikācijām atradīsi bloga rakstā - TOP 5 personīgo finanšu aplikācijas.

Budžeta plānošana prasa disciplīnu un apņēmību, bet tā ir svarīga investīcija Tavā finansiālajā labklājībā un drošībā. Sāc plānot savu budžetu šodien, lai veicinātu savu finansiālo labklājību un sasniegtu savus mērķus nākotnē.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu