Euribor likme – ko der zināt?

Euribor jeb starpbanku vidējā EUR aizdošanas likme noteiktam laika posmam ir kļuvusi par būtisku faktoru finanšu tirgū. Jo tieši euribor ietekmē gan banku darbību, gan patērētājus. Kas ir Euribor likme un kā tā ietekmē Tevi un Tavus kredītmaksājumus?

Euribor likme – ko der zināt?

Ja esi kredītu ņēmējs, uzņēmējs vai vienkārši interesējas par finanšu tirgu, ir svarīgi izprast, kas ir Euribor un kā tā var ietekmēt Tavu finansiālo situāciju. Tieši Euribor ir viens no galvenajiem rādītājiem, kas nosaka procentu likmes daudzos kredītos un aizdevumos.

Kas ir Euribor?

Euribor jeb Euro Interbank Offered Rate ir vidējā procentu likme, ar kādu Eiropas bankas aizņemas līdzekļus cita no citas Eiropas Savienības valstu starpbanku tirgū. Īsāk, Euribor ir pirkuma cena, kas bankai ir jāmaksā par īstermiņa aizdevumu. Vairāk par EURIBOR procentu likmēm vari meklēt šeit.

Kā tiek aprēķināts Euribor?

Euribor aprēķina Eiropas Naudas tirgus institūts( EMMI European Money Markets Institute). Katru dienu Eiropas Naudas tirgus institūts no eirozonas bankām pieprasa procentu likmes, un no vidējā aritmētiskā rezultāta arī veidojas EURIBOR likme. Iegūtie rezultāti tiek norādīti ļoti precīzi – ar trīs cipariem aiz komata. EURIBOR likmju indeksu aprēķina un norāda 5 dažādiem termiņiem - 1 nedēļai, 1 mēnesim, 3 mēnešiem, 6 mēnešiem un12 mēnešiem).

Kāpēc tas ir svarīgi?

Euribor ietekmē gan banku piedāvātos aizdevumus, gan arī aizdevumu ņēmēju ikdienu. Ja Euribor paaugstinās, bankas var palielināt procentu likmes aizdevumiem, kas savukārt padarīs aizdevumus dārgākus. Tas ietekmē ne tikai tos, kuriem ir hipotēkas vai citi aizdevumi, bet arī uzņēmējus, kuriem var būt uzņēmējdarbības kredīti.

Kā euribor ietekmē Tavas kredītsaistības?

Tava kredīta ikmēneša maksājums var būt atkarīgs no vairākiem faktoriem, un viens no tiem ir euribor likme. Kredīta ikmēneša maksājuma summu veido:

  • Aizdevuma pamatsumma -  tā ir pamatsumma, kas tiek sadalīta uz konkrētu laika periodu.
  • Kredīta procentu likme – noteikta naudas summa, kas jāmaksā aizņēmējam par izsniegto kredīta summu. Procentu likmes var būt fiksētas vai mainīgas. Ja procentu likme ir fiksēta, tad procentu maksājums būs nemainīgs. Ja procentu likme ir mainīga (piemēram, balstīta uz EURIBOR), tad procentu maksājums var mainīties, atkarībā no šīs likmes izmaiņām. Paaugstinoties EURIBOR likmei, palielinās arī ikmēneša maksājuma apmērs un otrādi. Vairāk par kredītu procentu likmēm vari atrast šeit.

Kāpēc mainās Euribor likme?

Euribor likme galvenokārt mainās, lai ierobežotu inflācijas kāpumu eirozonā un mazinātu ilgstoši augstas inflācijas riskus ekonomikai. Euribor likmes mainīšanās ir sarežģīts process, kuru ietekmē vairāki faktori. Lai labāk saprastu, kāpēc Euribor likme mainās, ir vērts aplūkot galvenos iemeslus:

  • Piedāvājums un pieprasījums -  euribor likmes ir balstītas uz piedāvājuma un pieprasījuma principiem. Ja pieaug pieprasījums pēc aizdevumiem starp bankām, Euribor var palielināties. Pretēji tam, samazinoties pieprasījumam vai palielinoties piedāvājumam, Euribor var samazināties.
  • Centrālās bankas politika - Eiropas Centrālā Banka (ECB) procentu likmes politika ir būtisks faktors, kas ietekmē Euribor. Ja ECB palielina pamatprocentu likmi, tas var izraisīt domino efektu, palielinot arī Euribor. Opozīcijā, samazinoties pamatprocentu likmei, Euribor var samazināties.
  • Ekonomikas izaugsme -  kopējais ekonomikas stāvoklis eirozonā arī ietekmē Euribor likmes. Paaugstinoties ekonomikas izaugsmei, pieprasība pēc aizdevumiem var pieaugt, kas var ietekmēt Euribor. Savukārt ekonomikas lejupslīde var novest pie likmju samazināšanās.
  • Inflācija - Centrālās bankas, tostarp ECB, bieži vien seko inflācijas rādītājiem un pielāgo savu politiku, lai ierobežotu vai veicinātu inflāciju. Augsta inflācija var mudināt palielināt procentu likmes, savukārt zema inflācija var veicināt procentu likmju samazināšanu.  

Ja vēlies aprēķināt inflāciju konkrētam periodam un salīdzināt divu valstu inflācijas rādītājus, tad lielisks palīgs var izrādīties - inflācijas likmes kalkulators.

  • Finanšu tirgus noskaņojums - globāli notikumi un finanšu tirgus noskaņojums var ietekmēt investoru uzticību un riska apetīti. Finanšu krīzes vai nestabilitāte var veicināt likmju pieaugumu, jo investori meklē drošību un augstākas peļņas.

Tādējādi Euribor likme mainās atkarībā no vairākiem faktoriem, un to var ietekmēt gan globāli notikumi, gan reģionālie ekonomikas apstākļi. Šo faktoru savstarpējā mijiedarbība padara Euribor likmes prognozēšanu un saprašanu par izaicinājumu, taču tas ir būtisks aspekts finanšu tirgus dalībniekiem.

Kāda ir Euribor likme šodien?

Euribor likme šodien ir 3.851 % (25.01). Plašāk vari sekot līdzi Euribor likmes izmaiņām euribor-rates mājaslapā.

Euribor likmes prognozes: euribor kāpums ir pierimis, bet nav apstādinājis kreditēšanas tirgus aktivitāti. Euribor likme 2023. gadā pirmo reizi pēdējo 15 gadu laikā pārsniedza 4% atzīmi, kas būtiski satricināja ekonomiku. Jaunākās prognozes liecina, ka šī gada beigās Euribor varētu nokristies zem 3% robežas. Viens no avotiem, kur sekot līdzi Euribor nākotnes prognozēm, ir chatham financia  mājas lapā.

Euribor ir būtisks elements Eiropas finanšu tirgū, un tā ietekme var būt jūtama gan uzņēmējiem, gan privātpersonām. Sapratot šo procentu likmi un tās svārstību iemeslus, Tu vari labāk plānot savas finanses un pieņemt informētus lēmumus par kredītu ņemšanu vai ieguldījumiem. Tāpēc, ja esi saistīts ar finanšu tirgu, Euribor likme ir kaut kas, kas noteikti jāseko un jāsaprot.

Altero.lv iesaka, ja ir radušās problēmas ar kredītmaksājumu atmaksu, tad vēlams sazināties ar kredītiestādēm un rast kopēju risinājumu, kas apmierina abas puses. Ir dažādas iespējas, kā risināt šādu problēmu (kredītmaksājumu brīvdienas, individuāla aizdevuma plāna izstrāde u.c.).

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu