Fintech revolūcija: kā jaunās tehnoloģijas pārveido finanšu nozari

Mūsdienās tehnoloģisko attīstību pavada straujš pārmaiņu vilnis, kurš ietekmē dažādas nozares, tostarp arī finanšu sfēru. Finanšu tehnoloģijas (Fintech) ir būtisks elements šajā procesā, nodrošinot vienkāršāku, ērtāku un drošāku finanšu pārvaldību. Kas ir Fintech un kādas inovācijas gaidāmas 2024.gadā?

Fintech revolūcija: kā jaunās tehnoloģijas pārveido finanšu nozari

Šobrīd sabiedrības ikdiena nevarētu būt iedomājama bez Fintech inovācijām, piemēram, mobilajiem maksājumiem, bezkontakta norēķiniem, kredīta pieejamību pāris minūtēs un citiem līdzīgiem risinājumiem, kas viennozīmīgi atvieglo ikviena ikdienu.

Kas ir Fintech?

"Fintech" ir saīsinājums no "financial technology", kas nozīmē finanšu tehnoloģijas. Fintech atsaucas uz jaunievedumiem un tehnoloģiskajām inovācijām tieši finanšu pakalpojumu nozarē. Inovācijas izmanto jaunākās tehnoloģijas, piemēram, mākslīgo intelektu, algoritmus, datu analītiku, lai radītu jaunus vai uzlabotu jau esošos finanšu pakalpojumus un procesus, kā arī, lai  nodrošinātu lietotājiem pielāgotu un netraucētu finanšu pieredzi un pakalpojumu pieejamību.

Fintech pēdējā desmitgadē attīstās ļoti strauji, un to attiecina uz jaunajiem procesiem, pakalpojumu veidiem (arī lietotnēm) un biznesa modeļiem šādās jomās:

  • bankas un apdrošināšana;
  • savstarpējo aizdevumu formas – pūļa finansējums, peer-to-peer lending;
  •  risinājumi atbalsta biznesam;
  • RegTech – tehnoloģiski risinājumi finanšu iestādēm, t.sk. risku vadībai un atbilstības kontrolei regulējošajam ietvaram;
  • mērķauditoriju izpēte (uzvedība, riska grupas, izmaksu aprēķini) u.c.

Kādas ir izplatītākās fintech inovācijas, kas tiek izmantotas ikdienā?

Šeit ir dažas no izplatītākajām fintech inovācijām, ko ikdienā izmanto jau ļoti daudzi cilvēki:

  • Digitālie maksājumi - mobilās maksājumu lietotnes un elektroniskās maksājumu platformas, piemēram, PayPal, Venmo, Cash App un Apple Pay, ļauj veikt ātras un drošas maksājumus, gan tiešsaistē, gan veikalos.
  • Digitālās investīcijas - investīciju platformas, piemēram, Robinhood un Acorns, piedāvā mobilās lietotnes, kas ļauj viegli ieguldīt akcijās, fondu tirgos un citos finanšu instrumentos ar zemākiem vai pat bez komisijas maksājumiem.
  • Digitālās bankas – digitālās bankas (piem. Revolut, N26, Monzo u.c.) darbojas galvenokārt tiešsaistē vai mobilajās lietotnēs, piedāvājot plašu pakalpojumu klāstu, ieskaitot kontu atvēršanu, maksājumu veikšanu, kredītu piešķiršanu, investīciju iespējas un citus finanšu pakalpojumus, kas parasti tiek piedāvāti arī tradicionālajās bankās.
  • Automatizētas ietaupījumu lietotnes – lietotnes (piem. Acorns un Digit), izmanto algoritmus, lai automātiski noapaļotu pirkumu summas un noguldītu atlikumu ietaupījumos, palīdzot lietotājiem vieglāk uzkrāt naudas līdzekļus no ikdienas tēriņiem.

FinTech nozare Latvijā

Jau kādu laiku FinTech nozare attīstās visā pasaulē un tā ir stabila un ar tendenci attīstīties arī turpmākajos gados. Kā norāda J. Brice sagatavotajā “FINTECH NOZARE UN TĀS ATTĪSTĪBAS TENDENCES LATVIJĀ” publikācijā – “ ir grūti nodalīt FinTech Latvija no FinTech visā pasaulē vai, piemēram, Eiropā, jo visa jaunā tehnoloģija ir mobila un bez robežām”.

Latvijas finanšu pakalpojumu nozare katru gadu nāk klajā ar dažāda veida inovācijām. Arī šis gads nav izņēmums. Kopumā Fintech nozare Latvijā ir attīstīta un var “mēroties” spēkoas ar lielākajām Eiropas valstīm. TOP 3 Finanšu un kapitāla tirgus dalībnieku biežāk izmantotās tehnoloģijas 2023. gada bija 1) lietojumprogrammu saskarnes (application programming interface jeb API), 2) pakalpojumus datu mākonī un 3) digitālu klientu piesaisti (digital onboarding). Vairāk par Latvijas finanšu tirgus dalībnieku izmantotajām inovācijām pagājušajā gadā lasi šeit.

Kas jauns gaidāms Fintech nozarē 2024. gadā?

  1. AI jeb mākslīgais intelekts – mākslīgo intelektu izmanto bieži fintech un finanšu pakalpojumu jomā. Sākot no back-office operāciju uzlabošanas riska pārvaldības vai atbilstības jomā, beidzot ar klientiem vērstu pieredzi, piemēram, klientu apkalpošanas pieredzes optimizēšanu un finanšu konsultāciju personalizēšanu.
  2. Kiberdrošības uzlabošana – pieaugot tehnoloģiju izmantošanai, pieaug arī uztraukums par drošību un datu aizsardzību. Tāpēc ir pašsaprotami, ka var gaidīt arī turpmāku uzmanību un investīcijas tieši kiberdrošibas risinājumos, lai nodrošinātu gan privātpersonu, gan uzņēmumu datu drošību pret kiberuzbrukumiem.
  3. Fintech uzņēmumiem –tā kā uzņēmumi arvien vairāk koncentrējas uz izmaksu pārvaldību un rentabilitāti, pieaugs to fintech jaunuzņēmumu skaits, kuri veidos risinājumus uzņēmumu un to finanšu atbalstam.

Vairāk par prognozētajām inovācijām, kas iespējams gaidāmas Fintech nozarē šogad, vari izlasīt rakstā – Fintech prognozes 2024. gadam.

Viens ir skaidrs – fintech revolūcija ir tikai sākusies, un tās potenciāls pārveidot finanšu nozari ir milzīgs. Lai gan fintech sniedz neskaitāmas priekšrocības, tas arī rada jaunus izaicinājumus, piemēram, attiecībā uz datu aizsardzību, kiberdrošību un regulatīvo atbilstību, tādējādi nozarē strādājošajiem ne tikai jāturpina inovēt, bet arī jāveido sadarbības ar regulatoriem, lai nodrošinātu, ka jaunās tehnoloģijas tiek ieviestas atbildīgi un ilgtspējīgi. Ir īstais laiks uzņēmējiem un patērētājiem izmantot Fintech inovācijas, lai veidotu nākotni, kurā finanšu pakalpojumi ir drošāki, efektīvāki un pieejami visiem.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu