Investīciju pamati: Kā sākt investēt?

Lai gan investēšana dažiem var šķist sarežģīta un nepieejama, tās pamatus var apgūt ikviens, kurš ir gatavs ieguldīt savu laiku un resursus. Kas ir investīcijas, kāpēc ir vērts investēt un ar ko tad sākt. Uz šiem un citiem jautājumiem atbildes palīdzēs rast programmas "Neatkarīgais Investors" partneris, raidījuma "Jauni un bagāti" producents – Valters Vestmanis.

Investīciju pamati: Kā sākt investēt?

Kas ir investīcijas?

Ikviens noteikti būs dzirdējis par principu “nauda pelna naudu”. Viens no veidiem, kā likt naudai pelnīt naudu, ir privāts bizness. Otrs – investīcijas. Svarīgi ir saprast, ka investēšana nav veids, kā no nulles radīt naudu vai pa vakariem piepelnīties. Tā vietā investēšana pasargā pret inflāciju un laika gaitā pavairo to naudu, ko mēs nopelnām darbā vai biznesā.

Kāpēc ir vērts investēt?

Ir vairāki iemesli, kādēļ ir vērts un pat vēlams investēt:

  • kapitāla pieaugums – investēšana var palīdzēt vairot uzkrājumus ilgtermiņā. Tādējādi ir iespējams uzlabot un nostiprināt savu finansiālo stāvokli, veidot uzkrājumus vecumdienām vai pat dzīvot no pasīvajiem ienākumiem.

Piemērs:

Pieņemsim, ka Tu ieguldītu saprātīgos ilgtermiņa instrumentos, kā 3. pensiju līmenis vai akciju fondi, kas ilgtermiņā pelnītu ap 7% gadā. Pirmajā brīdī daudziem šķiet, ka 7% gadā nav nekas. Taču 7% peļņa gadā aptuveni 10 gados dubulto Tavu naudu. 20 gados nauda ir palielinājusies četrkārt, 30 gados – palielinājusies astoņkārtēji. Tā ir vienkārša matemātika. 

  • Pensiju plāni – regulāri investējot, Tu vari veidot pensiju uzkrājumus, kas nodrošinās finansiālu drošību pēc pensionēšanās.
  • Aizsargā naudu pret inflācijas ietekmi – inflācijas ietekmē viss paliek dārgāks, un naudai laika gaitā zūd vērtība. Ja Tu “glabā naudu zeķē” , tā, laikam ejot, zaudē vērtību inflācijas dēļ. Savukārt investējot, Tu vari ilgtermiņā novērst šo risku.

“Investēšana nav veids, kā no 0 kļūt bagātam vai pa vakariem piepelnīties. Naudu primāri mēs pelnām ar darbu vai biznesu, izmantojot savas prasmes un zināšanas. Un tālāk, mēs izmantojam saprātīgus ilgtermiņa investēšanas rīkus, lai naudu aizsargātu pret inflāciju un pavairotu laika gaitā ”. – tā programmas "Neatkarīgais Investors" partneris, raidījuma "Jauni un bagāti" producents – Valters Vestmanis.

Investēšana - ar ko sākt?

  • Sakārto savu 2. pensiju līmeni – 2. pensiju līmenis veidojas, kad no Tavas bruto algas automātiski pensiju 2. līmenī tiek ieskaitīti 6 %. V. Vestmanis iesaka sazināties ar vairākiem 2. pensiju līmeņa pārvaldniekiem, iepazīstināt ar savu situāciju, pēc tam izvērtēt piedāvātos ieteikumus un pieņemt lēmumu. Jāatceras pārliecināties, ka esi vecumam atbilstošā pensiju plānā ar zemām komisijas maksām. Šī darbība vien var nozīmēt desmitus – pat simtus tūkstošus EUR atšķirību Tavam pensiju uzkrājumam dzīves laikā.

Lai noskaidrotu, kurš pārvalda Tavu pensiju un kāds ir Tavs izvēlētais plāns un uzkrājuma apjoms, dodies uz vietni Latvija.lv. Savukārt informāciju par to, vai Tavi līdzekļi tiek ieguldīti pensiju uzkrājumā, kas atbilst Tavam vecumam un riska pakāpei, kā arī to, lai salīdzinātu plānu rezultātus, meklē vietnē manapensija.lv.

Atceries – savas pensijas pārvaldītāju vari mainīt 1 reizi gadā, bet ieguldījumu plānu – 2 reizes gadā (nav ieteicams tos mainīt bez pamatota iemesla).

  • 3. pensiju līmenis – Tas pēc būtības ir tāds pats finanšu instruments kā ieguldījumu fondi, bet ar speciāliem nosacījumiem. Tu savlaicīgi parūpējies par savām vecumdienām, veicot regulāras un ilglaicīgas iemaksas, un tiek veidots uzkrājums, kas ar laiku kļūs par vērā ņemamu finansiālu resursu.

Vairāk informācijas par pensiju fondiem vari atrast šeit

Papildus no iemaksām 3. pensiju līmenī, Tu vari iegūt nodokļu atmaksu. Kā norāda V. Vestmanis – “kas pēc būtības ir “free money” no valsts, kas padara šo instrumentu ļoti pievilcīgu”.

Ja iemaksas privātajā pensiju fondā veic Tu pats, tad Tev ir tiesības saņemt likumdošanā paredzētos iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus, iesniedzot Valsts ieņēmumu dienestā ienākumu deklarāciju, kurā atspoguļo gada laikā pensiju fondā iemaksātās summas.

  • Uzbūvē stingru pamatu ilgtermiņa investīcijām – veido stiprus pamatus ilgtermiņa investīcijām, tādējādi nodrošinot finansiālo stabilitāti, sasniedzot  ilgtermiņa finanšu mērķus un vienlaikus nodrošinot drošību un labklājību sev un savai ģimenei.

“Ir jāatceras, ka šeit runa ir par Tavu naudu un pat par Tavas ģimenes labklājību. Nevajadzētu veikt impulsīvas vai neapdomātas darbības. Ir svarīgi pilnībā saprast situāciju, jo, sākot investēt, bildē parādās krāpnieki un shēmas, dažādi riski, kā arī nodokļi un Valsts Ieņēmumu dienests. Nepieciešams ir izglītoties un būt informētam.” – tā Vestmanis.

Kur iegūt papildus informāciju?

V. Vesmanis labam startam iesaka izlasīt pāris vienkāršas grāmatas: Džordža Klāsona "Bagātākais vīrs Babilonā", M. Hauzela "Naudas Psiholoģija", vai Džona Bogla "Mazā grāmata par saprātīgu ieguldīšanu", un meklēt veidus, kā izglītoties tālāk, lai vari būt pārliecināts savos lēmumos.

Cik daudz vajadzētu investēt?

Ja vēlies savās vecumdienās nodrošināt tādu pašu dzīves līmeni, kādā dzīvo šobrīd, tad ir nepieciešams kopš pirmās algas investēt 10-20% no saviem ikmēneša ienākumiem tādos ilgtermiņa instrumentos kā 3. pensiju līmenis un akciju ieguldījumu fondi. “Daudzus norādītie procenti var šokēt, bet te runa nav par nekādu luksusu – bet nodrošināt saprātīgu dzīves līmeni. Šis būtu pamats, uz ko ikvienam tiekties”, – tā norāda Valters Vestmanis.

Kuros instrumentos ir jāinvestē?

Vispirms būtu jāsāk ar 2. pensiju līmeņa sakārtošanu. Nākošais solis būtu atvērt 3. pensiju līmeņa kontu un veikt tajā regulāras iemaksas ik mēnesi. Šis būtu pamatu pamats, ko sakārtot, pirms sākt domāt par cita veida investīcijām (piem., akciju fondi, obligāciju fondi utt.).

V. Vestmanis norāda, ka ir jāizprot atšķirība starp spekulāciju un ekonomiski produktīvu aktīvu. Spekulācijas gadījumā nauda tiek pelnīta tikai tajā brīdī, kad izdodas pārdot dārgāk nekā nopirkts. Šādā situācijā var paveikties un var arī nepaveikties. Turpretī ekonomiski produktīvs aktīvs (piem., uzņēmumu akcijas, obligācijas, nekustamais īpašums, ienākumi no autoratlīdzībām, utml.) ir tāds, kas pats ģenerē ienākumus, respektīvi – vienreiz to iegādājies, un tas pelna naudu pats no sevis. 

“Es aicinātu visus būt ļoti uzmanīgiem un skeptiskiem par kriptovalūtām. Kriptovalūtas ir augsta riska spekulatīvs instruments, kas pielīdzināms azartspēlēm”.

Ja Tev ir sakārtota pensiju sistēma, sakārtoti pamati, izveidots saprātīgs ilgtetrmiņa investīciju portfelis, un joprojām gribi nodarboties ar augsta riska spekulāciju, tad vari atvēlēt šīm darbībām līdz 10% no portfeļa vērtības. Vestmanis uzsver, ja nekas no iepriekš minētā nav sakārtots, tad labāk turēties pa gabalu.

Ja vēlies vairāk uzzināt par investēšanu, tad iesakam izlasīt Altero.lv un Delfi sagatavoto rakstu - Svarīgākais, kas jāzina par investēšanu, ja esi iesācējs.

Noskaties Youtube video, kur tiek skaidrots, ko iespējams sagaidīt, investējot akciju tirgū.

Sākt investēt, tas var šķist kā liels solis, bet ar pareizām zināšanām, plānošanu un disciplīnu, Tu vari veiksmīgi sākt savu ceļu uz finansiālo brīvību un stabilitāti.

 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu