Īslaicīgas naudas problēmas - ko darīt?

Ikviens no mums var attapties situācijā, kad uzrodas īslaicīgas naudas problēmas. Tie var būt neparedzēti izdevumi, negaidīti liels apkures rēķins vai citas finansiālas grūtības, kas uzrodas neplānoti. Šajā blogā atradīsi vienkāršus ieteikumus, kurus var izmantot, lai risinātu īslaicīgas naudas problēmas un saglabātu finansiālo stabilitāti.

Īslaicīgas naudas problēmas - ko darīt?

Ja Tev ir īslaicīgas naudas problēmas, tad nav uzreiz jākrīt panikā, bet tieši pretēji – jācenšas saglabāt mieru un jameklē risinājums, kas palīdzēs sniegt atbildes uz to, kāpēc naudas līdzekļi nav pietiekami. Varbūt Tavi izdevumi pārniedz Tavus ienākumus? Vai iespējams Tev ir problēmas ar sava budžeta plānošanu un uzraudzību? 

Ar ko sākt? Kam pievērst uzmanību?

1. Finansiālās situācijas novērtēšana 


Viens no pirmajiem soļiem, ko vari veikt, ir izveidot vai pārskatīt jau esošo budžetu. Tas ir lielisks veids, kā labāk izprast un kontrolēt savus finanšu līdzekļus. Apzinies visus savus ienākumus, ko iegūsti ikmēneša vai iknedēļas periodā (piem. darba alga, bonusi, prēmijas, piemaksas un visi citi papildu ienākumi). Kā arī pievērs pastiprinātu uzmanību saviem izdevumiem, tādējādi Tu varēsi saprast, kur tiek tērēti Tavi naudas līdzekļi. Vai ikdienā tiek veikti nevajadzīgi un impulsīvi pirkumu? Varbūt katru rītu sāc ar siltu kafiju līdzņemšanai kādā Tev iemīļotā kafejnīcā? Lai kā arī būtu, rūpīgi izanalizē savu finanšu situāciju sīkāk un pameklē iespējas, kur varētu samazināt izdevumus.
Altero.lv iesaka: izmanto digitālos rīkus vai mobilās aplikācijas, lai uzraudzītu ikdienas izdevumus. Šāda veida rīki parasti iekļauj iespēju kategorizēt izdevumus, palīdzot Tev labāk saprast, kur tiek tērēti naudas līdzekļi.

Vairāk par budžetēšanas aplikācijām pāriem meklē šeit.

Vairāk par personīgo finanšu aplikācijām -  šeit.

 2. Papildu ienākumu avoti


Ja tomēr esi nonācis pie slēdziena, ka izdevumi Tavā budžetā ir lielāki nekā ieņēmumi, tad būtu laiks apsvērt papildu ienākumu avotus. Izanalizē savas prasmes, interešu sfēru un pieejamās iespējas, lai atrastu piemērotu papildu ienākumu avotu. Pirms pieņem lēmumu, pārliecinies, ka esi spējīgs pārvaldīt savu laiku, lai neapdraudētu pamatdarbu vai personīgo dzīvi.
Pamēģini atrast papildu ienākumu avotus, piemēram, darbu nedēļas nogalēs vai īslaicīgu projektu. Ja tev ir noteiktas prasmes, piemēram, rakstīšana, grafiskais dizains vai programmēšana, varbūt vari atrast freelance projektus internetā. Tas var palīdzēt uzlabot Tavu finansiālo stāvokli, īpaši, ja ir īslaicīgas naudas grūtības.

3. Sazinies ar kreditoriem un pakalpojumu sniedzējiem


Ja esi nonācis situācijā, kad nevari samaksāt kādu rēķinu vai aizdevumu, svarīgi ir nekavējoties sazināties ar attiecīgajiem aizdevējiem. Bieži vien arī kredītdevēji ir gatavi piedāvāt pagaidu risinājumus, piemēram, maksājumu atlikšanu vai samazinātu maksājumu plānu. Sazinoties ar kredītdevējiem, ir vērts noskaidrot, vai netiek piedāvāta konkrēta palīdzība:

  • Maksājumu plāna izveide – noskaidro, vai kreditori, nepiedāvā iespēju izveidot jaunu maksājumu plānu, kas atbilstu Taviem finansiālajiem apstākļiem. Varbūt pastāv iespēja uz pagaidu atvieglojumiem vai samazināta procentu likme, kas varētu atvieglot maksājumu veikšanu.
  • Maksājumu atlikšana – iespēja atlikt kredītmaksājumu uz kādu noteiktu laika posmu. Pirms piekrīti šādam risinājumam, pārliecinies, ka saproti piedāvātos nosacījumus un to, kā tie var ietekmēt Tevi nākotnē. Noskaidro, vai netiks piemēroti papildu maksājumi.

Altero.lv iesaka: izvērtē vai nav nepieciešama kredītmaksājumu apdrošināšana.

4. Prioritāte ir būtiskiem maksājumiem


Vispirms veic būtiskus maksājumus, piemēram, dzīvesvietas izmaksas un pamatpakalpojumi - tas ietver īri vai hipotēku, elektrību, ūdeni un apkuri utt. Tāpat arī pārtika ir primāra vajadzība, tāpēc ir svarīgi atrisināt jebkuras problēmas, kas saistītas ar tās nodrošināšanu. Nākamais svarīgais solis ir veselības aprūpe.

Maksājumu prioritizēšana palīdz saglabāt nepieciešamo stabilitāti un atbrīvo no liekas finansiālas spriedzes. Tā ļauj arī skaidri redzēt un pienācīgi pārvaldīt esošos saistības. Maksājumu prioritizēšana ļauj izveidot ilgtermiņa plānu, kurš noved pie ilglaicīgas finansiālās stabilitātes un miera.

5. Nebūtisku izdevumu samazināšana


Dažreiz, lai uzlabotu finansiālo situāciju, ir nepieciešams rūpīgi izvērtēt un samazināt nevajadzīgus izdevumus. Piemēram, abonēšanas maksas, izklaides iespējas un ēšana ārpus mājām u.c. Kam pievērst uzmanību?

  • Pārbaudi visus abonēšanas pakalpojumus, piemēram, televīzija, straumēšanas platformas (Netflix, Spotify), žurnālus un citus digitālos pakalpojumus. Pakalpojumus, ko lieto reti, iespējams vērts atcelt vai atrast lētāku alternatīvu.
  • Pārskati esošās apdrošināšanas polises un meklē labāku piedāvājumu. Dažreiz citi apdrošinātāji var piedāvāt līdzīgus vai labākus pakalpojumus par zemākām izmaksām. Apdrošināšanas pakalpojumus viegli salīdzināt pie Altero.lv.

Samazinot nevajadzīgos izdevumus, Tu vari ne tikai uzkrāt vairāk naudas, bet arī izveidot stabilu finansiālo pamatu ilgtermiņā. Šī pieeja ļaus sasniegt finansiālo drošību un mieru Tavā ikdienas dzīvē.
Atceries, ka svarīgi ir saglabāt mieru un rast konstruktīvus risinājumus. Finansiālas grūtības var rasties ikvienam, bet ar pareizu pieeju un rīcību, Tu vari pārvarēt īslaicīgas naudas problēmas un sasniegt finansiālo stabilitāti un mieru. Izglīto sevi finanšu pārvaldībā. Ir pieejami daudz resursi, kas var palīdzēs Tev saprast, kā uzlabot savu finansiālo situāciju.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu