Kabatas nauda bērnam. Vai tā ir nepieciešama?

Kabatas nauda bērnam – šis jautājums vienmēr ir un būs aktuāls vecākiem, kuri vēlas audzināt finansiāli atbildīgus un pašpietiekamus cilvēkus. Dažādās kultūrās un ģimenēs ir dažādas tradīcijas un uzskati par to, vai un cik daudz naudas dot bērnam. Kabatas nauda var būt lielisks rīks, lai mācītu bērniem svarīgas dzīves prasmes, piemēram, budžeta plānošanu, taupīšanu u.c. Kas ir kabatas nauda un kāpēc kabatas nauda var būt noderīgs rīks bērna izaugsmē?

Kabatas nauda bērnam. Vai tā ir nepieciešama?

Kabatas nauda var būt daudz vairāk nekā tikai naudas piešķiršana bērnam. Tas var būt veids, kā uzsākt svarīgas sarunas par naudu un ekonomiku, palīdzot bērnam veidot spēcīgu pamatu nākotnes finanšu lēmumu pieņemšanā. Kas ir kabatas nauda un kāpēc tā var būt noderīgs rīks bērnu izglītošanā? Lasi vairāk zemāk.

Kas ir kabatas nauda?

Tā ir ir neliela naudas summa, kuru vecāki regulāri vai pēc vajadzības izsniedz savām atvasēm ikdienas tēriņiem. Kabatas nauda ir paredzēta bērna ikdienas vajadzībām (piem., uzkodām skolā, rotaļlietām vai citiem mazākiem izdevumiem). Atvēlētie finanšu līdzekļi ir veids, kā mācīt bērniem naudas pārvaldības prasmes, atbildību un patstāvību, sniedzot viņiem iespēju mācīties rūpēties par savām finansēm.

Kāpēc kabatas nauda var būt noderīga?

  • Finanšu prasmju izglītošanā -  svarīgākā lieta, ko bērniem jau no agras bērnības vajadzētu iemācīties, ir izprast naudas vērtību un to, kā tā tiek iegūta. Ir būtiski veidot skaidru izpratni par to, kā nauda nonāk ģimenes budžetā un cik daudz darba ir nepieciešams, lai to nopelnītu. Tādējādi bērni apzinās naudas nozīmi un ģimenes finansiālās iespējas. Turklāt ir svarīgi paskaidrot preču un pakalpojumu vērtību, tostarp to, cik ilgi jāstrādā, lai nopelnītu konkrētu naudas summu.
  • Patstāvība - mirklī, kad bērnam tiek piešķirta kabatas nauda, tā kļūst par viņa personīgo īpašumu. Nodrošini savam bērnam brīvību pieņemt pašam savus lēmumus par naudas izmantošanu. Protams, būs brīži, kad bērns pieļaus kļūdas, bet šādas situācijas ir lieliska iespēja mācīties un uzņemties atbildību par savu rīcību. Tu vari sniegt padomus vai dalīties savā viedoklī, ja bērns to lūdz, taču svarīgi  neuzspiest savu gribu.
  • Praktiska pieredze - lai iegūtu prasmi pārvaldīt naudu, bērnam ir jāiegūst praktiska pieredze, darbojoties ar naudas līdzekļiem. Piešķirtais kabatas naudas apjoms var būt atšķirīgs katrā ģimenē, atkarībā no kopējās finansiālās situācijas, taču arī mazs apjoms, piemēram, viens eiro nedēļā, ir pietiekams daudzums, lai bērns iegūtu sākotnēju pieredzi ar paša pārvaldītiem naudas līdzekļiem. Lai gan mūsdienās izplatītāki kļūst bezskaidri norēķini, sākotnēji skaidras naudas piešķiršana bērnam spētu krietni labāk veidot priekšstatus par naudas apriti. Un kurš gan neatceras, cik noderīgi bija iemācīties skaitīt naudu savā maciņā.
  • Attīsta iepirkšanās prasmes - sniedziet bērnam pamatinformāciju par pārdomātu iepirkšanos - kā salīdzināt dažādu veikalu piedāvājumus, izvēlēties pareizo laiku jaunu preču iegādei un kā apsvērt alternatīvas (piemēram, izvēlēties starp konfektēm un zoo apmeklējumu). Atbilstošā vecumā skaidro arī bērnam par mārketinga trikiem, ko tirgotāji izmanto, lai izraisītu interesi un vēlmi pirkt dažādas preces.
  • Regulāri ienākumi - lai mazi bērni iemācītos pamatus par naudas plānošanu, ir svarīgi piešķirt kabatas naudu mazos apjomos, bet biežāk – piemēram, katru dienu vai divreiz nedēļā. Tomēr pusaudžiem, kuri jau ir gatavi apgūt finansiālās prasmes, var būt pieņemams piešķirt naudu reizi vai divas mēnesī. Lai veidotu mazāku bērnu izpratni par naudas pārvaldību -  nodrošini, ka viņu "ienākumi" ir regulāri un paredzami un ka tie netiek saistīti ar bērna sasniegumiem vai izmantoti kā soda instruments. Ir svarīgi būt konsekventiem un ievērot vienošanos, ko jau iepriekš esat noslēguši ar savu bērnu

Kabatas nauda bērniem – jā vai nē?

Lēmums par to, no kura vecuma bērnam piešķirt kabatas naudu, ir jāpieņem, ņemot vērā bērna attīstības līmeni un spēju  rīkoties patstāvīgi. Kabatas naudas ieviešana bērna dzīvē bieži sasaista ar skolas gaitu uzsākšanu, taču to var piešķirt arī agrākā vecuma posmā. Jo agrāk Tu iepazīstināsi bērnu ar naudas jēdzienu un tās pamatprincipiem, jo ātrāk viņš sāks apgūt arī citus aspektus, kas saistīti ar ģimenes finansēm un budžetu.

Izglītojošu video bērniem – Ziņkārīgi jautājumi par naudu – vari noskatīties šeit.

Budžeta plānošana ir svarīgs iemaņu kopums, kas bērnam palīdz mācīties atbildību un finansiālo disciplīnu jau no agra vecuma. Vecāki, piešķirot kabatas naudu, dod bērniem lielisku iespēju apgūt šīs prasmes. Šāds sākotnējs budžeta plānošanas process var sastāvēt no izvēles, piemēram, vai tērēt piešķirto naudu našķiem vai izvēlēties kaut ko vērtīgāku, piemēram, zoloģiskā dārza apmeklējumu nedēļas nogalē. Šāda pieredze ne tikai māca rūpīgi plānot bērna izdevumus, bet arī palīdz attīstīt prioritāšu noteikšanas prasmes un saprast, cik svarīgi ir ietaupīt naudu ilgtermiņā, lai sasniegtu savus mērķus un vēlēšanās.

Viedoklis par kabatas naudas piešķiršanu bērnam var atšķirties, taču nevar noliegt, ka tā ir vērtīga izglītības iespēja. Kabatas nauda sniedz bērniem praktisku naudas pārvaldības pieredzi, kas ir būtiska viņu finanšu prasmju un atbildības attīstībā. Dodot bērniem nelielu, bet regulāru naudas summu, Tu vari veicināt viņu pašdisciplīnu un mācīt izprast tādus jēdzienus kā taupīšana, plānošana un arī izpratni starp vēlmēm un vajadzībām.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu