Impulsīvie pirkumi - kā nosargāt savu budžetu un nekļūt par pirkumu upuri?

Iepirkšanās ir viena no ikdienas aktivitātēm, kas ir gan nepieciešamība, gan arī izklaide. Kā izrādās, daudzi no mums laiku pa laikam pakļaujas impulsīvai iepirkšanās vēlmei, kas ilgtermiņā var radīt negatīvu ietekmi uz finansiālo stāvokli un dzīves kvalitāti. Šajā rakstā mēs izpētīsim impulsīvās iepirkšanās būtību, iemeslus, un kā Tu vari kontrolēt šo tendenci.

Impulsīvie pirkumi - kā nosargāt savu budžetu un nekļūt par pirkumu upuri?

Kas ir impulsīvie pirkumi?
Impulsīvs pirkums ir tas, kas tiek veikts bez plānošanas vai pēkšņa emocionāla impulsa dēļ. Par impulsīvu pirkumu tiek dēvēts ikviens pirkums, kas tiek nopirkts bez iepriekšējas plānošanas. 


Impulsīvas iepirkšanās pazīmes:

  • Tu iztērē vairāk naudas, nekā bija paredzēts;
  • Tevi pārņem tūlītēja gandarījuma sajūta pēc neplānotiem pirkumiem;
  • Bieži atgriez iepriekš nopirktos pirkumus nožēlas dēļ;
  • Apmeklē veikalus, kas izraisa impulsīvus pirkumus, piem., iepirkšanās centrus atlaižu laikā.

Impulsīvie pirkumi ir nekaitīgi, ja tie ir Tava budžeta robežās. Taču impulsīva pirkšana var izraisīt arī dārgus tēriņus, kas var būtiski ietekmēt ģimenes kopējo budžetu. Pirkumu iemesli var būt dažādi. Lūk, daži no galvenajiem iemesliem, kāpēc cilvēki pērk impulsīvi:
Stresa mazināšana - dažiem cilvēkiem impulsīvi pirkumi ir veids, kā mazināt stresu. Iepirkšanās var izraisīt  endorfīnu izdalīšanos, kas var palīdzēt mazināt trauksmi un stresu.
Piedāvājumi un atlaides - pircēji var reaģēt uz izdevīgiem piedāvājumiem un atlaidēm, jo tās var izraisīt sajūtu, ka viņi ietaupa naudu vai iegūst vērtīgu preci vai pakalpojumu.
Fiziskie stimuli - ārējie faktori, piemēram, veikalu izkārtnes, gaisotne, mārketinga aktivitātes un logu displeji arī ietekmē patērētāju uzvedību un pirktspēju.
Sabiedrības spiediens un mode - dažreiz cilvēki iegādājas lietas tikai tāpēc, ka to dara citi, vai tās ir kļuvušas par modes tendenci. Sociālais spiediens var ietekmēt cilvēku uzvedību un veicināt nepārdomātus pirkumus.


Lai saglabātu finansiālo veselību un kontrolētu impulsīvos pirkumus, vari ņemt vērā sekojošus ieteikumus:

  1. Pievērsiet uzmanību saviem tēriņu paradumiem: lai uzlabotu savu finanšu pārvaldību, ir būtiski sekot līdzi savam budžetam, rūpīgi izvērtējot, kur tiek iztērēta nauda. Ja atklāj, ka izdod pārāk daudz naudas kādai konkrētai precei vai veic impulsīvus pirkumus, ir svarīgi veikt pasākumus, lai mainītu savus tēriņu paradumus.
  2. Nosaki budžetu: izveido budžetu un plāno, cik daudz vēlies tērēt dažādiem izdevumiem. Dažkārt ir vieglāk kontrolēt impulsīvu pirkumu, ja sniedz sev rīcības brīvību. Piemēram, vari atvēlēt nelielu naudas summu no kopējā budžeta vieglprātīgākiem vai impulsīvākiem pirkumiem.
  3. Dod sev 24 stundas laika: pirms veic nepārdomātu pirkumu, nogaidi vismaz 24 stundas. Tas ļaus izvērtēt Tavu izvēli un saprast, vai patiešām nepieciešams iegādāties konkrēto preci vai pakalpojumu. 
  4. Neej iepirkties, kad esi izsalcis vai sliktā garastāvoklī - labāk izvairies no iepirkšanās, ja jūti izsalkumu vai esi sliktā garastāvoklī. Emocionālais stāvoklis var ietekmēt Tavu iepirkumu lēmumus, un bieži vien tiks iegādāti lieki vai nevajadzīgi produkti vai lietas.
  5. Norēķinies skaidrā naudā - lai izvairītos no lieku tēriņu veikšanas, ir ieteicams izvēlēties skaidru naudu. Tas var palīdzēt saglabāt disciplīnu un kontrolēt finanses efektīvāk.

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu