5 finanšu pratības stundas bērniem

Mācīties finanšu pratību nekad nav par agru! Kā uzsākt sarunu par naudu ar savu bērnu? Kā trenēt viņā atbildības sajūtu? Uzzini 5 vienkāršas naudas stundas, kuras vari mācīt saviem bērniem pats.

5 finanšu pratības stundas bērniem

1. Runājiet par naudu 
“Runāt ar bērniem par naudu ir ļoti svarīgi,” saka profesors Tims Džejs, pētnieks, bijušais vidusskolas matemātikas skolotājs un 14-gadnieka tēvs. “Kad bērni sāk mācīties skolā, daudzi vecāki domā, ka izglītība ir skolas darbs un vislabāk ir, ja viņi neiesaistās. Taču skolu mācību programma ir pārsātināta un finanšu izglītība bieži vien ir tikai neliela daļa no tās,” saka 46 gadus vecais Tims. 

Kā uzsākt sarunu par naudu? Pajautājiet: ko bērns vēlas iegādāties un kā viņš plāno šo naudu sakrāt? Vēl viens praktiska finanšu pratības stunda - nākamreiz, kad bērns lūgs nopirkt viņam jaunākos sporta apavus. Katrs iepirkšanās brauciens var būt mācību brīdis. 
 
2. Dodiet bērniem atbildību 
Tims uzskata, ka būtiski ir dot bērnam spēju izvēlēties kā tērēt naudu. “Iespēju robežās, ir labi, ja bērnam regulāri ir kabatas nauda. Tam nav jābūt daudz, bet tas dod viņiem iespēju pārvaldīt savu naudu.”

Ir iespējams izmantot debetkarti bērniem un jauniešiem vecumā no 6 līdz 17 gadiem, kas ļautu bērnam apgūt finansiālo atbildību, kā arī vecākiem uzraudzīt notiekošās darbības. Latvijā šādu pakalpojumu piedāvā vairākas populāras bankas. 
 
3. Ļaujiet bērniem izdarīt savas mazās kļūdas 
"Mācīšanās bieži notiek, kļūdoties, jūtoties vainīgam un plānojot turpmāk izvairīties no tām pašām kļūdām," saka Tims. "Mēs visi esam izjutuši nožēlu par izdarīto pirkumu un ir daudz labāk, ja bērns to apgūst agrā bērnībā no rotaļlietas, kuras cena ir 5 eiro, nekā 18 gados pērkot jaunu automašīnu līzingā, kuru nevar atļauties."  
 
4. Palīdziet saviem bērniem saprast jūsu mājsaimniecības izmaksas 
"Bērniem ir ļoti svarīgi, ja vecāki tos iesaista sarunās par to, kā darbojas mājsaimniecības ekonomika," saka Tims. "Piemēram, jūs varat likt vecākajiem bērniem uzzināt, cik liels ir elektrības rēķins katru mēnesi vai cik maksā īpašuma nodoklis vai hipotēka."

Ļoti vērtīga būs kopīgas iepirkšanās lielveikalos. Ar jaunākiem bērniem spēlējiet spēli, kurā viņi uzmin, cik viss maksās kasē. Jūs varat arī izaicināt savu bērnu noteiktā budžetā atrast sastāvdaļas noteiktai receptei, lai mudinātu viņu izvēlēties izdevīgākus zīmolus. 
 
5. Parunājiet par datorspēles 
"Ir daudz vieglāk panākt, lai bērni sarunājas par kaut ko, kas viņiem jau rūp," saka Tims. “Piemēram, daudzām spēlēm ir valūtas vai kredīti. Agrāk mans dēls ir nožēlojis, ka tērējis naudu videospēļu virtuālajiem objektiem vai piekļuvis jauniem līmeņiem un dažādiem spēles veidiem. ” Videospēļu naudas tērēšanas iespējamās nepilnības ir viens no daudzajiem svarīgajiem runas punktiem starp vecākiem un bērniem. 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu
02.10.2023.

Naudas maģija. Kā piesaistīt un vairot naudu savā maciņā

Mēdz teikt, ka nauda ir enerģija un tā dod spēku, tāpēc pret to jāizturas ar cieņu - lai tā vairotos un “neaizplūstu” no Tevis. Savukārt, naudas maku var uzlūkot par ko vairāk, kā tikai aksesuāru. Tas var būt spēcīgs rīks, kas var piesaistīt un palielināt Tavu bagātību. Lai uzspīdētu veiksme, der ievērot dažus pamatprincipus. Šeit ir daži ieteikumi, kā padarīt savu naudas maku par efektīvu naudas magnētu un tās noturētāju..

25.09.2023.

Impulsīvie pirkumi - kā nosargāt savu budžetu un nekļūt par pirkumu upuri?

Iepirkšanās ir viena no ikdienas aktivitātēm, kas ir gan nepieciešamība, gan arī izklaide. Kā izrādās, daudzi no mums laiku pa laikam pakļaujas impulsīvai iepirkšanās vēlmei, kas ilgtermiņā var radīt negatīvu ietekmi uz finansiālo stāvokli un dzīves kvalitāti. Šajā rakstā mēs izpētīsim impulsīvās iepirkšanās būtību, iemeslus, un kā Tu vari kontrolēt šo tendenci.

18.09.2023.

Afirmācijas jeb mērķtiecīga domāšana bagātības virzienā

Nauda mūsdienu dzīvē spēj nodrošināt teju visu - komfortu, drošību, izklaides iespējas un daudz ko citu. Vairums no mums ilgojas pēc finansiālās stabilitātes un bagātības, kas ir pilnīgi pašsaprotami. Tomēr daudziem šķiet, ka naudu piesaistīt ir ļoti sarežģīti, bet kā ir patiesībā? Šajā rakstā apspriedīsim afirmācijas - spēcīgu rīku, kas var palīdzēt veicināt Tavu turību, piesaistot vairāk naudas.