5 finanšu pratības stundas bērniem

Mācīties finanšu pratību nekad nav par agru! Kā uzsākt sarunu par naudu ar savu bērnu? Kā trenēt viņā atbildības sajūtu? Uzzini 5 vienkāršas naudas stundas, kuras vari mācīt saviem bērniem pats.

5 finanšu pratības stundas bērniem

1. Runājiet par naudu 
“Runāt ar bērniem par naudu ir ļoti svarīgi,” saka profesors Tims Džejs, pētnieks, bijušais vidusskolas matemātikas skolotājs un 14-gadnieka tēvs. “Kad bērni sāk mācīties skolā, daudzi vecāki domā, ka izglītība ir skolas darbs un vislabāk ir, ja viņi neiesaistās. Taču skolu mācību programma ir pārsātināta un finanšu izglītība bieži vien ir tikai neliela daļa no tās,” saka 46 gadus vecais Tims. 

Kā uzsākt sarunu par naudu? Pajautājiet: ko bērns vēlas iegādāties un kā viņš plāno šo naudu sakrāt? Vēl viens praktiska finanšu pratības stunda - nākamreiz, kad bērns lūgs nopirkt viņam jaunākos sporta apavus. Katrs iepirkšanās brauciens var būt mācību brīdis. 
 
2. Dodiet bērniem atbildību 
Tims uzskata, ka būtiski ir dot bērnam spēju izvēlēties kā tērēt naudu. “Iespēju robežās, ir labi, ja bērnam regulāri ir kabatas nauda. Tam nav jābūt daudz, bet tas dod viņiem iespēju pārvaldīt savu naudu.”

Ir iespējams izmantot debetkarti bērniem un jauniešiem vecumā no 6 līdz 17 gadiem, kas ļautu bērnam apgūt finansiālo atbildību, kā arī vecākiem uzraudzīt notiekošās darbības. Latvijā šādu pakalpojumu piedāvā vairākas populāras bankas. 
 
3. Ļaujiet bērniem izdarīt savas mazās kļūdas 
"Mācīšanās bieži notiek, kļūdoties, jūtoties vainīgam un plānojot turpmāk izvairīties no tām pašām kļūdām," saka Tims. "Mēs visi esam izjutuši nožēlu par izdarīto pirkumu un ir daudz labāk, ja bērns to apgūst agrā bērnībā no rotaļlietas, kuras cena ir 5 eiro, nekā 18 gados pērkot jaunu automašīnu līzingā, kuru nevar atļauties."  
 
4. Palīdziet saviem bērniem saprast jūsu mājsaimniecības izmaksas 
"Bērniem ir ļoti svarīgi, ja vecāki tos iesaista sarunās par to, kā darbojas mājsaimniecības ekonomika," saka Tims. "Piemēram, jūs varat likt vecākajiem bērniem uzzināt, cik liels ir elektrības rēķins katru mēnesi vai cik maksā īpašuma nodoklis vai hipotēka."

Ļoti vērtīga būs kopīgas iepirkšanās lielveikalos. Ar jaunākiem bērniem spēlējiet spēli, kurā viņi uzmin, cik viss maksās kasē. Jūs varat arī izaicināt savu bērnu noteiktā budžetā atrast sastāvdaļas noteiktai receptei, lai mudinātu viņu izvēlēties izdevīgākus zīmolus. 
 
5. Parunājiet par datorspēles 
"Ir daudz vieglāk panākt, lai bērni sarunājas par kaut ko, kas viņiem jau rūp," saka Tims. “Piemēram, daudzām spēlēm ir valūtas vai kredīti. Agrāk mans dēls ir nožēlojis, ka tērējis naudu videospēļu virtuālajiem objektiem vai piekļuvis jauniem līmeņiem un dažādiem spēles veidiem. ” Videospēļu naudas tērēšanas iespējamās nepilnības ir viens no daudzajiem svarīgajiem runas punktiem starp vecākiem un bērniem. 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu
23.03.2023.

Smart ID. Gudrs veids sevis identificēšanai.

Smart ID ir elektronisks rīks, kas ļauj mums ērtā un drošā veidā sevi identificēt tiešsaistē, saņemt elektroniskus pakalpojumus un parakstīt dokumentus ar pāris klikšķiem. Vienreiz instalējot Smart ID savā viedtālrunī un apstiprinot to ar internetbanku vai ID dokumentu, piekļuve virtuālajiem pakalpojumiem kļūst patiesi virtuāla un varam praktiski aizmirst par stāvēšanu rindās.

10.03.2023.

Ko svarīgi zināt par KASKO?

Burtu salikums KASKO ir zināms ikvienam automašīnas īpašniekam. Termins radies no spāņu valodas vārda casco, kas apzīmē auto korpusu jeb virsbūvi, taču apdrošināšanas pasaulē ar vārdu KASKO saprotam brīvprātīgu sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšanu, kas sedz zaudējumus Tava transportlīdzekļa bojājumu gadījumā neatkarīgi to tā, kurš bijis vainīgs.

28.02.2023.

Kā bērniem iemācīt labus naudas paradumus?

Rūpējoties par bērnu labklājību nākotnē, pārdomātus un gudrus finanšu paradumus svarīgi iemācīt jau šodien. Bērnībā iesētās zināšanas un uzskati visbiežāk paliek ar cilvēku visa viņa mūža garumā un ir pamats kā veselīgai attieksmei pret naudu, tā finansiālajai stabilitātei.