5 finanšu pratības stundas bērniem

Mācīties finanšu pratību nekad nav par agru! Kā uzsākt sarunu par naudu ar savu bērnu? Kā trenēt viņā atbildības sajūtu? Uzzini 5 vienkāršas naudas stundas, kuras vari mācīt saviem bērniem pats.

1. Runājiet par naudu 
“Runāt ar bērniem par naudu ir ļoti svarīgi,” saka profesors Tims Džejs, pētnieks, bijušais vidusskolas matemātikas skolotājs un 14-gadnieka tēvs. “Kad bērni sāk mācīties skolā, daudzi vecāki domā, ka izglītība ir skolas darbs un vislabāk ir, ja viņi neiesaistās. Taču skolu mācību programma ir pārsātināta un finanšu izglītība bieži vien ir tikai neliela daļa no tās,” saka 46 gadus vecais Tims. 

Kā uzsākt sarunu par naudu? Pajautājiet: ko bērns vēlas iegādāties un kā viņš plāno šo naudu sakrāt? Vēl viens praktiska finanšu pratības stunda - nākamreiz, kad bērns lūgs nopirkt viņam jaunākos sporta apavus. Katrs iepirkšanās brauciens var būt mācību brīdis. 
 
2. Dodiet bērniem atbildību 
Tims uzskata, ka būtiski ir dot bērnam spēju izvēlēties kā tērēt naudu. “Iespēju robežās, ir labi, ja bērnam regulāri ir kabatas nauda. Tam nav jābūt daudz, bet tas dod viņiem iespēju pārvaldīt savu naudu.”

Ir iespējams izmantot debetkarti bērniem un jauniešiem vecumā no 6 līdz 17 gadiem, kas ļautu bērnam apgūt finansiālo atbildību, kā arī vecākiem uzraudzīt notiekošās darbības. Latvijā šādu pakalpojumu piedāvā vairākas populāras bankas. 
 
3. Ļaujiet bērniem izdarīt savas mazās kļūdas 
"Mācīšanās bieži notiek, kļūdoties, jūtoties vainīgam un plānojot turpmāk izvairīties no tām pašām kļūdām," saka Tims. "Mēs visi esam izjutuši nožēlu par izdarīto pirkumu un ir daudz labāk, ja bērns to apgūst agrā bērnībā no rotaļlietas, kuras cena ir 5 eiro, nekā 18 gados pērkot jaunu automašīnu līzingā, kuru nevar atļauties."  
 
4. Palīdziet saviem bērniem saprast jūsu mājsaimniecības izmaksas 
"Bērniem ir ļoti svarīgi, ja vecāki tos iesaista sarunās par to, kā darbojas mājsaimniecības ekonomika," saka Tims. "Piemēram, jūs varat likt vecākajiem bērniem uzzināt, cik liels ir elektrības rēķins katru mēnesi vai cik maksā īpašuma nodoklis vai hipotēka."

Ļoti vērtīga būs kopīgas iepirkšanās lielveikalos. Ar jaunākiem bērniem spēlējiet spēli, kurā viņi uzmin, cik viss maksās kasē. Jūs varat arī izaicināt savu bērnu noteiktā budžetā atrast sastāvdaļas noteiktai receptei, lai mudinātu viņu izvēlēties izdevīgākus zīmolus. 
 
5. Parunājiet par datorspēles 
"Ir daudz vieglāk panākt, lai bērni sarunājas par kaut ko, kas viņiem jau rūp," saka Tims. “Piemēram, daudzām spēlēm ir valūtas vai kredīti. Agrāk mans dēls ir nožēlojis, ka tērējis naudu videospēļu virtuālajiem objektiem vai piekļuvis jauniem līmeņiem un dažādiem spēles veidiem. ” Videospēļu naudas tērēšanas iespējamās nepilnības ir viens no daudzajiem svarīgajiem runas punktiem starp vecākiem un bērniem. 

WANTED: Product owner

If customer experience matter to you and you love taking data driven decisions, and have experience in product building - send us your cv. Maybe you are our match ;)

WANTED: Business analyst

Are you data-driven decision maker? You love to explain everything with numbers? Maybe you are the one we are looking for!

OCTA noslēgto līgumu skaits turpina augt

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA parakstītajās prēmijās 2021. gadā kopā sasniedza 587,27 miljonu eiro apmēru, kas sastāda ievērojamu daļu jeb 13,54% no visām parakstītajām apdrošināšanas prēmijām. Šī gada pirmā pusgada dati liecina, ka saglabājot augšupejošu tendenci reģistrēto transportlīdzekļu skaitam, aug arī noslēgto OCTA līgumu skaits.

WANTED: Grāmatvedības/vadības asistents/-e

Vai Tu vēlies savu nākotni saistīt ar finansēm, grāmatvedību un esi uz TU ar MS Excel? Varbūt mēs tieši Tevi meklējam!