Aizdevums bez darba vietas – vai tas ir iespējams?

Vai vispār ir iespējams saņemt naudas aizdevumu bez darba vietas, un kas šādā gadījumā ir jāņem vērā?

Aizdevums bez darba vietas – vai tas ir iespējams?

Lai cik rūpīgi un pārdomāti mēs plānotu savas finanses, negaidītas situācijas (un izdevumi) var pārsteigt ikvienu. Tieši šādu iemeslu dēļ ir vērts apdomāt daļu ienākumu atlikt iekrājumiem, taču ne vienmēr viss norit, kā plānots. Īpaši, ja esam palikuši bez darba, bet nepieciešams steidzams atbalsts. Vai vispār ir iespējams saņemt naudas aizdevumu bez darba vietas, un kas šādā gadījumā ir jāņem vērā?

Kas ir svarīgākie kritēriji aizdevuma izsniegšanai? 

Maksātspēja

Lai aizdevuma sniedzējs būtu drošs, ka aizdevums tiks laikus atmaksāts, viena no pirmajām un galvenajām lietām, kas tiek izvērtēta, ir klienta maksātspēja. Lai saņemtu “jā” vārdu kredītam, parasti aizdevuma apkalpošanas izmaksas (jeb ikmēneša maksājums par kredītu) nedrīkst pārsniegt 40% no regulārajiem mēneša ienākumiem. Šis ir princips, pēc kura vadās vairums kredītiestāžu un šie 40% ietver sevī visus aktīvos aizdevumus – kredītus, līzingu, preču nomaksu u.c.

Vēl viens aizņemšanos ietekmējošs faktors ir kopējā kredītsaistību summa. Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) noteikumi šeit paredz, ka indivīda kopējās kredītsaistības nevar pārsniegt 6 gadu mēnešalgas. Piemērs: ja Tavi regulārie ikmēneša ienākumi ir 1000 eiro (pēc nodokļu nomaksas), šo summu pareizinot ar 72 mēnešiem (jeb 6 gadiem), iegūstam maksimālo summu 72 000 eiro. Šī tad ir maksimālā summa, kādu iespējams aizņemties. Protams, pieaugot oficiālajiem ienākumiem, atbilstoši palielinās arī maksimālā pieļaujamā aizņēmuma summa.

Kredītvēsture

Lai saņemtu aizdevumu, Tava iepriekšējā pieredze ar kredītiem ir ļoti būtiska! Aizdevuma sniedzējs pārbaudīs, vai kredīti iepriekš jau ir bijuši, un ja ir – cik godprātīgi esi veicis maksājumus un vai neesi kavējis atmaksas termiņus. Šādām pārbaudēm tiek izmantotas datubāzes, kur tiek glabāta informācija par iedzīvotāju parādsaistībām. Savu kredītvēsturi jebkurā brīdī un bez maksas vari pārbaudīt arī pats vietnē www.manakretidvesture.lv. Šeit varēsi atrast datus par savām aktīvajām kredītsaistībām, kavētiem maksājumiem (ja tādi ir), kā arī uzņēmumiem, kas par Tevi ir pieprasījuši izziņas datus. 

Rezumējot, kredītvēsturē iekļautā informācija aizdevējiem ļauj izdarīt secinājumus par indivīda attieksmi pret finansiālām saistībām un iespējām savlaicīgi atmaksāt vēl vienu kredītu. Tādēļ iesakām rīkoties tā, lai tā būtu pozitīva – atbildīgi aizņemoties, izvērtējot savas atmaksāšanas iespējas un veicot laicīgu kredīta rēķina apmaksu.

Vecuma ierobežojumi

Katrs kredīta izsniedzējs pats nosaka, kādām vecuma grupām tie izsniedz aizdevumus, taču viens ir skaidrs - Latvijas Republikā ikvienam aizdevuma saņēmējam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam.

 

Ja nav patstāvīgas darba vietas, kādi vēl ienākumi tiek ņemti vērā?

Oficiālā darba alga ir tikai viens no iespējamajiem ienākumu avotiem. Piesakoties aizdevumam, pie ikmēneša ienākumiem tiek skaitīti arī pabalsti, studiju stipendijas, pensijas, “māmiņalgas”, ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, honorāri jeb autoratlīdzības, kā arī apdrošināšanas atlīdzības un laulātā vai citu ģimenes locekļu piešķirtie finanšu līdzekļi. 

Tas nozīmē, ka darba vietas neesamība uzreiz neliedz iespēju saņemt kredītu, taču ar diviem nosacījumiem – ja vien Tev ir citi oficiāli pierādāmi ienākumi un Tava kredītvēsture ir pozitīva.

Tomēr ņem vērā arī citas nianses, ja apsver saņemt aizdevumu bez darba vietas,tad ņem vērā:

  • Pirmkārt, aizdevēji var piedāvāt mazāku kredīta summu. Tavas maksātspējas izvērtēšanas gaitā, katrs potenciālais aizdevējs noteiks individuālo kredītlimitu. Ja Tu kā kredītņēmējs esi bez oficiālas darba vietas ar šaubīgu ienākumu līmeni, tas signalizē par risku neatmaksāt visu kredīta pieteikumā vēlamo summu. Tādēļ, izvairoties no tamlīdzīga riska, aizdevējs var piedāvāt mazāku kredīta summu.
    Otrkārt, aizdevēji var piemērot augstāku procentu likmi. Arī likmes piemērošanu bieži vien nosaka individuāli. Procentu likmes apmēru ietekmē gan pieminētā kredītņēmēja maksātspēja, gan arī kredītvēsture, kas kalpo par pamatu procentu likmes piemērošanai.
  • Treškārt, pastāv gadījumi, kad aizdevēji var prasīt ķīlas nodrošinājumu. Šāds scenārijs var būt iespējams, ja tiek prasīts lielāka apmēra aizdevums bez darba vietas. Par ķīlu parasti kalpo nekustamais īpašums.

Atceries – ja nepieciešams aizdevums, neaizmirsti salīdzināt dažādus piedāvājumus un izvēlēties izdevīgāko! Te palīgā nāks salīdzināšanas platforma Altero.lv, kur bez maksas un ar vienu pieteikumu saņemsi visus aktuālos piedāvājumus un to nosacījumus.  Šādi ietaupīsi savu laiku un saņemsi labāko piedāvājumu.

Pirms jebkura aizdevuma līguma noslēgšanas izvērtē savas iespējas atmaksāt to līgumā noteiktajā termiņā!

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu
02.10.2023.

Naudas maģija. Kā piesaistīt un vairot naudu savā maciņā

Mēdz teikt, ka nauda ir enerģija un tā dod spēku, tāpēc pret to jāizturas ar cieņu - lai tā vairotos un “neaizplūstu” no Tevis. Savukārt, naudas maku var uzlūkot par ko vairāk, kā tikai aksesuāru. Tas var būt spēcīgs rīks, kas var piesaistīt un palielināt Tavu bagātību. Lai uzspīdētu veiksme, der ievērot dažus pamatprincipus. Šeit ir daži ieteikumi, kā padarīt savu naudas maku par efektīvu naudas magnētu un tās noturētāju..

25.09.2023.

Impulsīvie pirkumi - kā nosargāt savu budžetu un nekļūt par pirkumu upuri?

Iepirkšanās ir viena no ikdienas aktivitātēm, kas ir gan nepieciešamība, gan arī izklaide. Kā izrādās, daudzi no mums laiku pa laikam pakļaujas impulsīvai iepirkšanās vēlmei, kas ilgtermiņā var radīt negatīvu ietekmi uz finansiālo stāvokli un dzīves kvalitāti. Šajā rakstā mēs izpētīsim impulsīvās iepirkšanās būtību, iemeslus, un kā Tu vari kontrolēt šo tendenci.

18.09.2023.

Afirmācijas jeb mērķtiecīga domāšana bagātības virzienā

Nauda mūsdienu dzīvē spēj nodrošināt teju visu - komfortu, drošību, izklaides iespējas un daudz ko citu. Vairums no mums ilgojas pēc finansiālās stabilitātes un bagātības, kas ir pilnīgi pašsaprotami. Tomēr daudziem šķiet, ka naudu piesaistīt ir ļoti sarežģīti, bet kā ir patiesībā? Šajā rakstā apspriedīsim afirmācijas - spēcīgu rīku, kas var palīdzēt veicināt Tavu turību, piesaistot vairāk naudas.