OCTA noslēgto līgumu skaits turpina augt

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas jeb OCTA parakstītajās prēmijās 2021. gadā kopā sasniedza 587,27 miljonu eiro apmēru, kas sastāda ievērojamu daļu jeb 13,54% no visām parakstītajām apdrošināšanas prēmijām. Šī gada pirmā pusgada dati liecina, ka saglabājot augšupejošu tendenci reģistrēto transportlīdzekļu skaitam, aug arī noslēgto OCTA līgumu skaits.

OCTA noslēgto līgumu skaits turpina augt

OCTA apdrošināšanas nozares darbības rādītāji 2022 II ceturksnī: ltab.lv

 

KAS NOZARĒ NOTIEK ŠOBRĪD UN KĀDAS IZMAIŅAS GAIDĀMAS NĀKOTNĒ?

OCTA termiņš

Ja līdz šim OCTA polisi bija iespējams noslēgt uz 3, 6, 9 vai 12 mēnešiem, no 2021. gada 1. jūlija to iespējams noformēt arī uz 1 mēnesi. Šobrīd klienti visbiežāk izvēlas iegādāties OCTA polisi ar termiņu 3 vai 12 mēnešiem.

Taču, kopš klientiem ir iespēja iegādāties OCTA polisi 1 mēnesim, pircēju uzvedība ir mainījusies – krītas to pircēju skaits, kas iepriekš OCTA polisi iegādājas 3 mēnešiem, dodot priekšroku  iegādāties OCTA ar termiņu 1 mēnesim.

OCTA apdrošināšanas nozares darbības rādītāji 2022 II ceturksnī: ltab.lv

 

“Jāatzīmē, ka iegādāties OCTA polisi garākam termiņam lielākajā daļā gadījumu būs izdevīgāk nekā atjaunot polisi katru mēnesi. Tāpat, pērkot OCTA polisi vienam mēnesim, ir lielāks risks aizmirst apdrošināt savu transportlīdzekli laikus, savukārt sekas, braucot bez derīgas OCTA, var būt dārgas –  braucējam jāmaksā Ceļu policijas uzliktais naudas sods, un, ceļu satiksmes negadījuma gadījumā, jāsedz zaudējumi cietušajai pusei, kas var sasniegt vairākus tūktošus eiro.” komentē Kristīne Kalviša, Altero Insurance apdrošināšanas vadītāja Baltijā.

Protams, ja klients ir kabrioleta vai motocikla īpašnieks un transportlīdzekli izmanto tikai sezonāli, OCTA iegāde uz īsāku termiņu atmaksāsies.

 

Jaunumi OCTA tirgū

Latvijā šogad ienācis jauns apdrošinātājs “Balcia Insurance SE” un šobrīd OCTA apdrošināšanu iespējams iegādāties no 9 kompānijām – “Balcia Insurance SE”, AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle un “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle.

Jauna OCTA tirgus dalībnieka ienākšana noteikti veicinās konkurenci un OCTA pircējs būs ieguvējs.

“Ar Balcia ienākšanu Latvijā apdrošināšanas pircēji būs ieguvēji ne tikai izvēloties OCTA, bet arī KASKO, īpašuma apdrošināšanu un citus privātpersonu apdrošināšanas produktus. Šobrīd klienti arvien biežāk izrāda vēlmi apdrošināšanu salīdzināt un iegādāties attālināti, nevis doties klātienē vai aizpildīt pieteikumus, lai saņemtu piedāvājumu, tāpēc drīzumā arī Altero Insurance klientiem sadarbībā ar Balcia būs iespēja ātri un vienkārši iegādāties ne tikai OCTA, bet lielāko daļu privātpersonu apdrošināšanas produktus tiešsaistē.” saka Kristīne.

Tāpat šī gada 1. jūlijā stājās spēkā grozījumi OCTA likumā, kas paredz, ka slēdzot OCTA apdrošināšanas līgumu, apdrošinājuma ņēmējam jeb polises pircējam būs jāsniedz transportlīdzekļa īpašnieka (ja transportlīdzeklis ir līzingā, tad turētāja) un paša pircēja kontaktinformācija – e-pasts vai tālruņa numurs.

Tas nepieciešams, lai turpmāk Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināsanas birojs jeb LTAB gadījumos, kad apdrošināšanas līgums zaudēs spēku pirms tā beigu termiņa (piemēram, transportlīdzeklis pārdots) informēs transportlīdzekļa īpašnieku par OCTA polises derīguma beigām un apdrošinājuma ņēmēju, ka iespējams saņemt atmaksu par neizmantoto periodu.

Lai saņemtu atmaksu par neizmantoto periodu, klients ar iesniegumu var vērsties pie apdrošinātāja vai Altero Insurance.  

 

OCTA ar papildu segumu

OCTA produktam strauji attīstoties, šobrīd klientiem ir iespējams iegādāties dažādus papildu segumus. Īpaši noderīgi tie var būt klientiem, kuri neiegādājas KASKO vai kuru transportlīdzeklis ir vecāks par 20 gadiem.

Viens no populārākajiem segumiem, ko Altero klienti izvēlas papildu OCTA apdrošināšanai, ir nelaimes gadījumu apdrošināšana transportlīdzekļa vadītājam un pasažieriem, kas sedz medicīniskos izdevumus, ja noticis nelaimes gadījums vai izmaksā kompensāciju invaliditātes vai nāves gadījumā.

Papildu OCTA apdrošināšanas polisei iespējams iegādāties arī citus pakalpojumus, piemēram “Tiešā zaudējuma regulēšana”, kas ceļu satiksmes negadījumā nodrošinās, ka klientam nav jāvēršas pie vainīgās puses apdrošinātāja – klients var vērsties pie sava apdrošinātāja un tas sazināsies ar vainīgās puses apdrošinātāju. Katrs apdrošinātājs šo segumu sauc dažādi – “Atlīdzība sev”, “Atlīdzība pie sava apdrošinātāja”, ‘”DubultOCTA” u.t.t.

Tāpat papildu OCTA standarta polisei var izvēlēties pakalpojumu “Palīdzība uz ceļa”, kas nodrošinās klientam atbalstu jebkurā diennakts stundā, piemēram, ja naktī uz ceļa plīsusi riepa.

 

OCTA polises cenas ietekmējošie faktori

Nereti OCTA pircēji saskaras ar situāciju, kad polises iegādes brīdī cena ir viena, bet, kad pienācis laiks to atjaunot – maksa ir krietni augusi.

OCTA cenas ir ļoti svārstīgas un tās var mainīties pat pa stundām, jo katrs apdrošinātājs OCTA cenas nosaka pēc saviem algoritmiem. OCTA cenas kopējais pieaugums vai kritums ir saistīts  ar negadījumu skaita biežumu un apmēru konkrētā apdrošinātāja portfelī, kā arī auto servisu pakalpojumu un rezerves daļu izmaksām. Ja servisa izmaksas paaugstinās, arī OCTA polise visdrīzāk paliks dārgāka. Tāpat OCTA cenu nosaka individuālie faktori, piemēram, izvēlētais polises termiņš, bonus malus klase, paša transportlīdzekļa parametri un tā pielietošanas mērķis.

Tāpat daudzi OCTA polises pircēji nav informēti, ka polises cenu var ietekmēt arī klienta administratīvie sodi par ceļu satiksmes pārkāpumiem.

 

OCTA cenas izmaiņas tuvākā nākotnē

OCTA polises cenu pieauguma apjomu tuvākajā laikā precīzi prognozēt nevaram, taču,  ņemot vērā šobrīd esošo ģeopolitisko situāciju, pakalpojumu cenu kāpumu autoservisiem un medicīnas pakalpojumiem, visdrīzāk OCTA cenas turpinās augt.

“Ņemot vērā cenu pieaugumu, aicinām salīdzināšanai veltīt mazliet vairāk laika nekā iepriekš, un tas attiecas ne tikai uz OCTA, bet arī cita veida apdrošināšanu un finanšu pakalpojumiem. Altero klientu skaits mūsu finanšu salīdzināšanas platformā ar katru mēnesi pieaug, un mēs novērojam tendenci, ka sabiedrība arvien apzinātāk veic izvēles, kas skar dažāda veida finanšu pakalpojumus” komentē Artūrs Kostins Altero vadītājs.

 

 

Izvēlies sev izdevīgāko OCTA piedāvājumu.

OCTA salīdzinājums kopā ar Altero 3 min laikā

Aprēķināt cenu